Dýnějáčci v MŠ i ŠD

Dýnějáčci ve školce

i ve škole...

V loňském školním roce vyhlásily děti ze ŠD dětem z MŠ

soutěž o nejkrásnějšího Dýnějáčka (viz článek zde).

Nakoupili jsme semínka dýní a děti se pustily s obrovským nadšením do práce.

Všichni jsme věděli, že výsledek budeme znát až po prázdninách, někdy koncem října.

Semínka dýní jsme promíchali a tak nikdo z dětí nevěděl, jak barevná a veliká dýně mu vyroste. V dubnu si každé dítě zaselo jedno semínko, zasetá semínka děti pravidelně zalévaly a čekaly, kdy se objeví první sazeničky. V té době do ŠD a MŠ chodilo celkem 98 dětí, jistě si každý dovedete představit, že malá pařeniště se semínky byla všude. Když už měla každá sazenička první pravý lístek, dýně děti přesadily a odnesly si je domů.

Nyní již bylo vše na každém z nás. Každý znal svůj úkol: vypěstovat přes prázdniny dýni, opatrovat ji a vymyslet jak z ní vyrobit Dýnějáčka. Zdobit se mohlo čímkoliv, přírodním materiálem, látkou, vlnou….

A tak jsme plánovali, každý měl o svém Dýnějáčkovi jinou představu.

Bylo velmi zajímavé poslouchat děti, jak jim dýně doma roste. Někdy „zařádili“ plžáci, kteří pojali sazeničky za svou večeři. A tak jsme ve ŠD seli semínka ještě jednou koncem května.

Protože byl letošní rok velmi příznivý na počasí, vyrostlo mnoho dýní a některé byly tak obrovské, že je nebylo možné do školy přivézt.

Během tohoto týdne začaly děti nosit své vypěstované a vyzdobené Dýnějáčky. To byla krása, to bylo nápadů.

A pak jsme začali hodnotit. Hodnotila se snaha, nápad, nasazení, odhodlání. Vůbec to nebylo lehké a ani možné. Každý výtvor byl jedinečný a nádherný. Vítězem se stali všichni. Gratulujeme a děkujeme! Věříme, že čas, který věnovali rodiče svým dětem při výrobě Dýnějáčka, si patřičně a s radostí užili.

Děti do MŠ přišla navštívit Dýnějáčková víla a přinesla každému odměnu. Ve ŠD jsme hodnotili pěstování a zdobení dýní s velkým zaujetím, některé děti litovaly, že se zdobení Dýnějáčků nezúčastnily.

Krásnými Dýnějáčky jsme vyzdobili okna v MŠ a ty velké kousky jsou k vidění před ZŠ. Další fotografie s našimi Dýnějáčky si prohlédněte zde.

Marie Vávrová

učitelka MŠ a vychovatelka ŠD