Den Země v Chrašticích

Den Země s vesmírným nádechem

22. duben je celosvětovým svátkem planety Země. Naše škola Den Země oslavila opět trochu netradičně. Připravili jsme projektový den nejen pro žáky 1. až 9.třídy, ale i pro naše nejmenší - děti z mateřské školky. A všichni měli možnost vybrat si z nabízených aktivit ty, které je nejvíce zajímaly a oslovovaly.

Stěžejní částí programu se stalo mobilní planetárium. To bylo umístěno v podkroví školky. V planetárním stanu, na jeho kopuli, žáci sledovali film vleže, což mnohým přinášelo jedinečný zážitek. Nejmenší děti putovaly ke Slunci na návštěvu. Větší děti se vydaly v raketě  se skřítkem Zvídálkem za poznáním planet sluneční soustavy, seznámily se s nejbližšími nebeskými tělesy. Nejstarší žáci se zabývali původem a vznikem života naší planety i okolního vesmíru. Po zhlédnutí filmů si žáci ověřovali pomocí pracovních listů svoje znalosti.

V literární dílně psali příběhy nebo pohádky s vesmírnou tematikou. Ve výtvarné dílně malovali planety sluneční soustavy a vytvářeli poutavé plakáty o vesmíru.

V rámci pomoci naší Zemi se všichni aktivně zapojili do úklidu a sběru odpadků v okolí školy.

Někteří si zvolili dílnu praktických činností, kde hlavním úkolem byl sběr a opracovávání přírodnin potřebných na výrobu školního domečku pro hmyz.

Lákavá byla pro řadu žáků dílna, ve které se pracovalo s tablety. Žáci pořizovali fotografie rostlin nebo živočichů podle zadání a vytvářeli z fotek zdařilá fotoalba.

V dílně zvané minipozorovatelna bylo cílem sledovat a vyfotit pohyb ptačího druhu v okolí budky umístěné ve školním parku. Dva žáci pořídili unikátní snímky pohybu špačka u budky, který se tam pravděpodobně zahnízdil.

Celý projektový den jsme na hale společně zakončili zhodnocením programu, prezentací prací a vyvěšením zhotovených plakátů, obrázků i fotoalb. Dle reakcí žáků i učitelů se dnešní Den Země vydařil.

Martina Joujová

Fotografie z tohoto dne si můžete prohlédnout zde.

Fotoúlovek - obyvatel ptačí budky ve školním parku1.54 MB