MŠ - Čarodějnice

Milé děti,

končí nám měsíc duben a v pátek 30.4. budeme slavit opět jednu tradici.

Víte, co jsou to tradice? Jsou to zvyky a zvyklosti, které se každý rok opakují a učí nás je rodiče, kteří je znají zase od svých rodičů, vašich dědečků a babiček. A jaká tradice nás čeká? (pálení čarodějnic).

Víte, jak takové pálení čarodějnic vypadá a proč se pálí právě čarodějnice?         Podle tradice je to proto, že v noci 30. dubna vládly zlé síly - bubáci, duchové a zlé čarodějnice. Čarodějnice na košťatech se slétaly na sraz a chtěly škodit lidem. Aby se lidé před nimi ochránili, zapalovali na kopcích ohně. Proto se každý rok připravuje veliká hranice z větví a na tu se připevní vycpaná čarodějnice. Hranice se zapálí a čarodějnice tam shoří. Protože se ohně zapalují na kopci, tak je můžeme vidět i z okolních vesnic.

Jak taková čarodějnice asi vypadá? Zkuste ji popsat – co má na sobě, jakou má postavu, jaká zvířata ji doprovází, co má rada.

Vaření lektvaru – vymyslete si, co asi čarodějnice dává do kotlíku a na čem si pochutnává. Budou to dobroty, které máme rádi?

Můžete se naučit čarovnou říkanku:

Čáry, máry fuk, z netopýra zub.

Čáry, máry u chalupy, z myší už mám čtyři chlupy.

Až se všechno uvaří, lektvar se nám podaří.

Jméno pro čarodějnici – Jaké jméno by se vám líbilo pro čarodějnici? ..třeba Kanimůra, Čarobaba, Křivonoska,.).Vymyslete nějaké legrační nebo i strašidelné jméno.

Čarodějnice mají různá zaříkadla. Nejznámější je: Čáry, máry fuk. Znáte nějaká jiná?

A co její zvířecí pomocníci? (had, kočka, netopýr, myš, pavouk,…). Až je vyjmenujete, tak vytleskejte jejich slabiky.  Která zvířata mají stejně slabik? Které slovo je nejdelší?

A zase se můžete trochu protáhnout a zahrát si na myšku, která je také oblíbená u čarodějnice:

Tančila, myšička, tančila                           otočky na místě

až se jí hlavička točila.                              otočky na místě

Sedla si, zdřímla si, ale jen málo,              turecký sed – ruce u hlavy (spánek)

poslouchejte, co se jí zdálo.                       turecký sed

Že sluníčko krásně svítí,                            stoj, ruce vzpažit

že na louce je plno kvítí,                            stoj, ruce předpažit

a voda v potoce se točí, točí                       stoj, ruce před tělem (točí se)

a z lesa jede kočí.                                       stoj, plácání do kolen

V tom v lese něco uhodilo                          tlesknout

a myšičku to probudilo.                              výskok a ruce vzpažit

Znáte nějakou pohádku, ve které je čarodějnice? Můžete i nějakou vymyslet a pak pohádku nakreslit.

Hra na čarodějnici: Zkuste si na čarodějnici zahrát. Najděte si nějaký klacek nebo švihadlo (koště) a můžete na něm letět jako na koštěti - vyhýbat se třeba mezi stromy.

Dejte ho na zem a přeskakujte oběma nohama, po jedné noze. Držte ho za zády a utíkejte – (táhnete za sebou hada). Když budete v lese, házete šišky co nejdál – (žáby skáčou).

Čarodějnici si nakreslete nebo vyrobte podle předlohy.

Zdravíme vás ze školky a těšíme se na vaše obrázky.

Vaše paní učitelky.

aktivity - čarodějnice3.47 MB