MŠ - Jarní zahrádka

Milé děti,

měsíc březen se nám posunul do druhé půlky a my jsme stále doma. Určitě si to s rodiči hezky užíváte, a aby vám nebyla dlouhá chvíle, zase posíláme pár úkolů.

Víte, do jakého ročního období patří měsíc březen? Dokážete vyjmenovat všechna roční období? A co takhle všechny měsíce v roce? Pokud ještě ne, tak vám rodiče určitě poradí.

Minulý týden jsme si povídali o tom, jak se příroda mění a připravuje se na jaro. My jsme sice přes zimu nelenili, ale můžeme si trochu protáhnout tělíčko při básničce.

Halo, všichni vstávejte!          -         stoj, ruce k puse a zavoláme

Jaro opět vítejte.                     -          stoj, máváme rukama

Celou zimu jste jen spali,       -          sed na paty, ruce u hlavy, jako když spíme

protáhněte svoje svaly.           -          stoj, protahujeme se

Raz a dva a levá, pravá           -          dva dřepy a protáhnutí levé a pravé nohy

rozcvička je vždycky zdravá, -           poskoky snožmo

tak už všichni vstávejte,         -           stoj, ruce k puse a zavoláme

jaro opět vítejte.                     -           stoj, máváme rukama

Jestlipak máte, děti, nějakou zahrádku. Víte, jak zahrádce pomůžeme, aby byla hezká a připravená na semínka a sazeničky? Co všechno musíme udělat a jaké nářadí potřebujeme? ( v příloze máte pracovní list a na něm zahradnické nářadí ).

Co potom na zahrádce může růst? Znáte první jarní kytičky? Víte, jakou barvu mají?

I kytičky si můžete vybarvit a pojmenovat. (v příloze – obrázky květin).

Kromě kytiček roste na zahradě také zelenina. Jakou zeleninu máte nejraději a proč? Jakou pěstujete na vaší zahrádce nebo třeba u babičky? Zkuste ji potom nakreslit.

V další příloze máte devět druhů zeleniny. Tu si nejprve vybarvěte a pak vystřihněte. Můžete si vytleskat názvy zeleniny a poznat, které mají stejný počet slabik.

Potom si nakreslete  nebo postavte z kostek nebo stavebnice devět záhonků ( tak, aby byly tři vedle sebe a tři pod sebou – rodiče vám poradí ). Když budete mít záhonky hotové, tak můžete sázet zeleninu. Maminka nebo tatínek vám řeknou co a kam máte zasadit - např  - do prvního záhonku dej papriku, do druhého zasaď zeleninu, která začíná na písmenko O (okurka). V posledním záhonku poroste zelenina, které je červená a roste na keříčku (rajče), v prostředním záhonku roste zelenina, která začíná i končí na písmenko K (květák). Dál můžete procvičovat pojmy – vpravo, vlevo, mezi , před, za, pod, nad,…… Pokud tohle zvládnete, tak poproste maminku o nějakou zeleninku, kterou máte doma a na kterou jste dostali chuť.

Když půjdete na procházku, tak se pozorně dívejte, jestli někde nevykukuje sněženka nebo bledule. Tráva se už možná bude zelenat a na stromě třeba uvidíte kočičky. Také poslouchejte a určitě uslyšíte zpívat nějakého ptáčka.

Vy si také můžete zazpívat nějakou jarní písničku. Jednu vám posílám, není těžká, má stejnou melodii jako písnička Pec nám spadla.

Jaro letí, jaro letí, má zelená křidélka.

Šatičky má ze sněženek a ve vláskách motýlka.

Kde se vzaly, tu se vzaly pampelišky v trávníčku,

ke sluníčku otáčejí svoji zlatou hlavičku.

Užijte si další týden s rodiči a nezapomeňte si vaše obrázky a pracovní listy ukládat do desek. Až přijdeme do školky, tak si vše prohlédneme.

A pokud venku objevíte nějaké známky jara – např. sněženku, kočičky, narašené pupeny na větvičkách, včelku, berušku,..tak nám je vyfoťte a pošlete. Budeme se těšit i na obrázky.

Jeden úkol navíc - poznáte žluté kytičky na obrázku, posly jara, kterým se říká zimní sluníčko? Jak se jmenují?

Moc se na vás těší vaše paní učitelky.

Pracovní listy - jarní zahrádka2.51 MB
Kytička - návod158.62 KB