Pozorovali jsme Slunce!

Ani my jsme si nenechali ujít zatmění Slunce!

V pátek 20.3.2015 jsme měli velký zážitek, o který se postaralo naše Slunce spolu s Měsícem! Všichni žáci školy se nejdříve teoreticky připravili a seznámili s tímto ojedinělým přírodním jevem a potom jsme již průběžně pozorovali postupně ubývající a pak zase přibývající sluneční kotouč.

V Česku se tentokrát jednalo pouze o částečné zatmění Slunce, ale i tak to bylo velmi zajímavé a poučné. Víte, kde bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce?

Nejvíce se nás na trávníku za školou sešlo kolem tři čtvrtě na jedenáct, kdy zatmění dosáhlo maxima - t.j Měsíc zakryl asi 75 % plochy Slunce. Všimli jsme si také, že se citelně ochladilo. Kromě pozorování ´jsme se také pokoušeli udělat nějaké fotografie tohoto nebeského úkazu. Jak se to podařilo, se můžete podívat na snímcích níže. Byly pořízeny fotoaparátem s teleobjektivem a s filtrem ze svářečského skla. Fotografů bylo více, ale zatím nemáme jejich snímky. Pokud se vám něco povedlo, pošlete nám váš obrázek zatmění a my jej zveřejníme na školním webu i facebooku.

Využili jsme také iPady, na kterých je možno pozorovat on-line dráhy nebeských těles. Díky tomu jsme zjistili, že v blízkosti Slunce byla v tuto chvíli téměř v přímce i další vesmírná tělesa - planety naší sluneční soustavy, které společně vytvořily zajímavé uskupení (viz obrázek).

Celé naše pozorování zatmění Slunce bylo velmi zajímavé a s nadšením se do něj zapojila celá škola včetně dětí z MŠ. Ty pozorovaly zatmění v zahradě mageřské školy a použily svářečskou kuklu zapůjčenou od pana školníka. A nakonec s námi pozorovali i paní kuchařky a pan školník...

Ilustrační obrázek

VAROVÁNÍ!!! Přímé pozorování Slunce bez použití speciálních pomůcek (speciální brýle, svářečská kukla nebo sklo) může způsobit trvalé poškození vašich očí!!! Pozor! Sluneční brýle, začouzené sklo nebo dříve doporučovaná disketa či CD k bezpečnému pozorování rozhodně nestačí a zrak neochrání!

Fotografie z našeho školního pozorování najdete zde, několik snímků zatmění je zde. Fotky dětí z MŠ při pozorování zatmění najdete zde.

Mgr. Karel Derfl, ředitel školy

Další informace k zatmění Slunce692.41 KB