Prevence a opatření při výskytu chřipky A (H1N1)

Informace pro rodiče:Chřipka

Onemocnění virem chřipky A (H1N1) se projevuje podobnými příznaky jako běžná sezónní chřipka člověka. Šíří se především kapénkovou formou při kýchání, kašlání a smrkání.

Příznaky:

- horečka 38-40°C

- třesavka a zimnice

- únava a nevolnost

- bolesti hlavy, očí, kloubů a svalů

- světloplachost

- rýma, bolest v hrdle, kašel

- bolest na hrudi

- zácpa, průjem, zvracení

Chřipka

Pokud se u Vás objeví některé z těchto příznaků a nejste osoba trpící závažným chronickým onemocněním, zůstaňte v domácí izolaci. Při nekomplikovaném průběhu onemocnění se doporučuje léčba jako u sezónní chřipky, tj. klid na lůžku, tlumení horečky a dalších příznaků onemocnění volně prodejnými léky, dostatek tekutin a vitamínů ve stravě, popř. vitamínové doplňky.

Postup:Chřipka

Vyhněte se kontaktu s ostatními lidmi, zůstaňte doma po celou dobu trvání infekčnosti, tedy 7 dní od začátku příznaků. Neposílejte děti do školy.

Spěte (pokud je to možné) v oddělené místnosti, kterou pravidelně větráte, odpočívejte a dbejte na dostatečný příjem tekutin.

Při kašli, kýchání a smrkání si zakrývejte nos i ústa papírovým kapesníkem, který vždy po použití vyhoďte do uzavřeného odpadkového koše a poté si umyjte ruce po dobu alespoň 20 vteřin teplou vodou a mýdlem.

V případě, že dojde za 3 dny od začátku onemocnění opětovně k vzestupu horečky, výrazným bolestem hlavy, dechovým obtížím, zvýšené dušnosti, abnormální intenzitě únavy – kontaktujte svého praktického lékaře!

Prevence:

1. Vyhýbejte se kontaktu s nemocnými a místům s velkou koncentrací lidí (např. kina, divadla, supermarkety, výstavy, MHD atp.);

2. Nepůjčujte si od ostatních mobilní telefony, sklenice, příbory;

3. Nezdravte se podáváním ruky a líbáním;

4. Nedotýkejte se rukama obličeje a očí – sníží se tím riziko přenosu viru prostřednictvím rukou z kontaminovaných předmětů;

5. Myjte si ruce pravidelně a opakovaně mýdlem pod tekoucí teplou vodou;

6. Pokud není voda a mýdlo k dispozici, doporučují se použít dezinfekční gely na alkoholové bázi nebo ubrousky napuštěné látkami s přídavkem alkoholu;

7. Myjte se důkladně před jídlem, před krmením dětí, včetně kojení, po přípravě potravin, po použití WC, po výměně pleny nebo pomáhání dítěti používat WC;

8. Dbejte na mytí dětí po hře se společnými hračkami, před návštěvou a po návštěvě lidí, kteří jsou nemocní;

9. Dbejte zvýšeného přísunu přirozených vitamínů – obsažených zejména v ovoci a zelenině;

10. Vybavte děti do školy papírovými kapesníky, škola zabezpečí jejich následnou likvidaci;

Pokud bude u Vašich dětí diagnostikováno toto onemocnění, informujte, prosím, neprodleně školu tak, aby mohla být učiněna v nejkratším možném termínu veškerá možná opatření proti šíření nákazy.

Bližší informace můžete získat na http://pandemie.mzcr.cz/

Mgr.Karel Derfl, ředitel školy

Leták - prevence chřipky170.27 KB