Jsme Zelená škola!

Naše škola se v lednu 2012 zapojila do projektu Zelená škola a umožňuje tak žákům a učitelům třídit nejen základní složky odpadu jako je papír, plast a sklo, ale i elektroodpad a baterie. Snadná recyklace vysloužilých elektrozařízení a baterií bez nutnosti cesty na speciální místo zpětného odběru je předpokladem pro podporu uvědomělého chování a je základem pro vytvoření ekologického cítění u dětí.

Vysloužilé elektrospotřebiče z domácností a baterie mohou všichni jednoduše odkládat do sběrného boxu přímo ve škole. Projekt naší škole také umožňuje bezplatnou ekologickou likvidaci velkého elektroodpadu.

Cílem projektu Zelená škola je ochrana životního prostředí zabezpečením zpětného odběru a efektivní recyklace nepotřebných elektrozařízení. Ta obsahují mnohé nebezpečné látky, jako je například rtuť, olovo, kadmium či brómované zpomalovače hoření, ale také velké množství recyklovatelných a znovu využitelných materiálů.

Ve školní hale ZŠ a na chodbě v MŠ

jsou umístěny 2 nové sběrné boxy!

Do sběrného boxu lze vhazovat veškerá elektrozařízení, která se do něj snadno vejdou, baterie, tonery, CD, DVD a kompaktní zářivky. Tonery a kompaktní zářivky je před vhozením do sběrného boxu potřeba zabalit do ochranného obalu a zabránit tak jejich rozbití.

Do sběrného boxu patří  např.:
•    Drobné domácí elektrospotřebiče (např.: žehlička, fén, holicí strojek, hodinky, budík, váha…)
•    Kancelářská technika (např.: myš, klávesnice, kalkulačka, počítačové komponenty, notebook…)
•    Elektronika (např.: rádio, videokamera, mobilní telefon, fotoaparát)
•    Lékařské přístroje (např.: el. teploměr, tlakoměr…)
•    Drobné kuchyňské elektrospotřebiče (např.: rychlovarná konvice, ruční mixér, fritovací hrnec, toustovač…)
•    Vybavení pro sport a volný čas (např.: tachometr, GPS navigace…)
•    Nářadí (např.: vrtačka, pila, bruska…)
•    Hračky (např.: elektrický vláček, autíčko, videohra…)
•    Baterie
•    Kompaktní zářivka
•    Tonery
•    CD a DVD

Do sběrného boxu nepatří:
•    Diskety, VHS a audiokazety
•    Velká elektrozařízení, která se do boxu nevejdou

Iniciátorem projektu je společnost REMA Systém a.s., která zajišťuje organizaci sběru, třídění, recyklaci a nakládání s elektroodpadem v celé České republice.

Mgr.Karel Derfl, ředitel školy

Projekt Zelená škola - článek ke stažení ve formátu pdf82 KB