RODIČE VÍTÁNI

Rodiče vítáni

QRC

 

KONTAKT

ZŠ a MŠ Chraštice

Chraštice 44
Březnice 262 72
IČO: 68998503
tel:  +420-318695382
mob:+420-739691120
skola@zschrastice.cz
www.zschrastice.cz

ZŘIZOVATEL

Obec Chraštice

Chraštice 2
Březnice 262 72
IČO: 00242331
tel:  +420-318695371
obecchrastice@seznam.cz
www.obec-chrastice.cz

Ohrožená Antarktida

OHROŽENÁ ANTARKTIDA - BESEDA

 

Ve čtvrtek 23.1.2020 do naší školy zavítala vzácná návštěva – pan Ing. Václav Pavel, člen Českého antarktického nadačního fondu a přímý účastník několika polárních expedic.

Prezentací fotografií a krátkých filmových spotů nás seznámil s přírodou a životem českých výzkumníků na nejdrsnějších místech na Zemi – v Antarktidě a Arktidě.

Na začátku besedy jsme se dozvěděli o rozličnosti dopravních prostředků, kterými se na nejodlehlejší světadíl můžeme dopravit (mj. vojenskými letadly, vrtulníky) a „na vlastní kůži“ z krátkého záznamu zažili rozbouřené moře kolem pověstného Mysu Horn z paluby plachetnice i ledoborce.

„Prošli“ jsme se kolonií tučňáků, lachtanů a rypoušů a viděli v moři plavat obrovité keporkaky.

V druhé části besedy jsme mohli zažít běžný den na české výzkumné stanici s veškerými úskalími, která to přináší – spánek při světle polárního dne, omezený prostor stanice, sněhovou bouři i likvidaci odpadů (zejména těch lidských). Překvapením pro nás bylo i to, že pro badatele v takto odlehlých místech je nejvíce žádoucí potravinou obyčejný český chléb!

Děkujeme, že jsme si prostřednictvím tohoto zajímavého setkání mohli zažít a uvědomit si, že Antarktida patří mezi poslední „čisté“ prostředí na Zemi s minimálním znečištěním, minimem plastů i minimálním vlivem člověka.

Cyklus přednášek pro školy „Ohrožená Antarktida“ byl financován z dotace Krajského Úřadu Středočeského kraje a nám tedy byla poskytnuta v rámci tohoto programu zdarma.

 

 

 

 

 

Přihlášení

Školní video

Videogalerie naší školy

 Školní videa na Youtube

www.youtube.com

PROJEKTY

Jazykový projekt Janička

Kruh spolupracujících škol 

Pilotní škola KIN-BALLU 

Minimalizace šikany

Překlady webu

Translate our web! Übersetzen Sie unsere Web! Перевести наш сайт!

 

Přeložte si sami

 

Po kliknutí na obrázek si sami vyberete ze 105 cizích jazyků pro překlad!