Skauting pro školy

Školní výlet jako EXPEDICE!

O možnosti zúčastnit se expedici v rámci projektu Skauting pro školy jsme se dozvěděli už na začátku školního roku. Ale plánovat jsme ji začali až v únoru, kdy jsme se poprvé setkali s našimi skautskými instruktorkami Májou a Verčou. Hlasovali jsme o oblasti, kterou chceme probádat a vybrali jsme si Moravský kras. Jakmile jsme stanovili cílovou oblast, přemýšleli jsme o místech, která zde budeme chtít navštívit. Díky tomu jsme také přišli na naše badatelské otázky, na které jsme pak v průběhu expedice hledali odpovědi. K plánování samozřejmě patřilo také vymýšlení trasy, hledání míst k přespání, příprava jídelníčku či rozdělení rolí, aby každý měl nějakou svoji povinnost či úkol. Mezi tyto role patřil například navigátor, kuchař, zdravotník, tiskový mluvčí a tak podobně. Jedna z poměrně důležitých věcí, které byly součástí plánování této expedice, byla vlastnoruční výroba badatelských deníčků. Tyto deníčky jsme vyráběli většinou z kůže a v průběhu expedice jsme si do nich zapisovali naše poznatky, kreslili obrázky či mapky a dělali v nich i různé další úkoly.

Asi čtyři dny před expedicí nám pan ředitel přivezl vše, o co jsme si poprosili. Všechny tyto věci jsme měli předem sepsané - byly to krosny, čelovky, misky na jídlo, ale i kotlíky, buzoly a mapy pro navigátory a stany. Dále tam byly i potraviny, protože jídlo bylo také důležitou součástí naší výpravy. Všechno jsme si rozdělili a v pondělí 10.6.2019 jsme s naší třídní učitelkou Janou Křiváčkovou a ředitelem školy Karlem Derflem mohli vyrazit na expedici.

1. den EXPEDICE jsme cestovali vlakem z Mirovic do Prahy, kde se k nám připojily Mája s Verčou a pak jsme jeli dalším vlakem do Blanska, odkud jsme se vydali na prohlídku Sloupsko-Šošůvských jeskyní. Zde jedna ze skupin bádala o jejich otázce, která se týkala netopýrů a jejich života. Od jeskyní jsme se přesunuli do kempu, kde následovalo stavění stanu, večeře a aktivity jako psaní výsledků bádání z jeskyní do deníčku a čtení knížky.

2. den EXPEDICE jsme procházeli Pustým Žlebem, kde druhá skupina hledala jelení jazyky (poměrně vzácná kapradina) k ověření jejich badatelské otázky. Také jsme hledali kešky a jednu našli. Další naší zastávkou byly Punkevní jeskyně a propast Macocha. Na Macochu jsme se chtěli podívat i ze shora - v plánu byla lanovka. Ta ale k naší smůle přestala fungovat a my museli nahoru vyšlapat pěšky.

3. den EXPEDICE jsme si navštívili městys Křtiny a zde jsme si prohlédli kostel a kostnici, kde poslední skupina hledala odpověď na jejich badatelskou otázku. Ta se týkala lebek a kostí v hrobce a hlavně záhadné legendy o 12 pokreslených lebkách.

Další cestu do skautské základny Kaprálův mlýn, kde jsme měli přespat poslední noc, jsme si už zkrátili autobusem. Postavili jsme stany a prohlédli si celou tuto základnu, která je střediskem ekologické výchovy a také jsme si poslechli zajímavé vyprávění o rodině Kaprálů i o historii mlýna samotného.

Poslední den EXPEDICE jsme se už jen sbalili a vyrazili zpět na dlouhou cestu domů. Jako zakončení celého projektu můžeme brát setkání s dalšími účastníky tohoto pilotního projektu v Praze ve Skautském institutu. Toto sympozium se konalo 17.6.2019 a tři žáci z naší třídy zde prezentovali celou přípravu a průběh naší expedice. Sympozia se zúčastnili i žáci z jiné školy se svojí prezentací.

Díky této sešlosti jsme měli i možnost se znovu setkat s našimi instruktorkami a ještě jednou jim poděkovat za možnost se zúčastnit se tohoto projektu.

Adéla Kovaříková, žákyně 9.třídy ZŠ a MŠ Chraštice