RODIČE VÍTÁNI

Rodiče vítáni

QRC

 

KONTAKT

ZŠ a MŠ Chraštice

Chraštice 44
Březnice 262 72
IČO: 68998503
tel:  +420-318695382
mob:+420-739691120
skola@zschrastice.cz
www.zschrastice.cz

ZŘIZOVATEL

Obec Chraštice

Chraštice 2
Březnice 262 72
IČO: 00242331
tel:  +420-318695371
obecchrastice@seznam.cz
www.obec-chrastice.cz

Zeď vzpomínek (27.1.)

Zeď vzpomínek...


Když jsem v úterý 29. ledna 2019 procházel druhostupňovými ročníky v chraštické škole, ptal jsem se na výročí, které je v poslední době zaujalo. Padaly různé návrhy.

A co 27. leden?

Něčemu zase bylo 100 let?

Nevím? Co konkrétního máte na mysli? To, o čem přemýšlím já, to se stalo v roce 1944.

 

Čím jsem byl výše (ročníky ve škole), tím více přibývalo informací od samotných žáků, v devítce už byla odpověď rychlá. Ano, Mezinárodní den památky obětí holocaustu.

Pracujeme s Google Classroomem, připravil jsem si do něj tři typy odkazů - QR kódem, zkopírovaný odkaz z adresního řádku prohlížeče a zkrácený odkaz pomocí zkracovače adres. Řešili jsme, co jsem tím chtěl ukázat.

Musíte být připraven na každou eventualitu.

A v čem je pozitivum a riziko toho zkráceného odkazu? Proč jsem uvedl i úplný odkaz?

Teď už k samotnému obsahu. Dostali jsem se pomocí odkazů až k samotné Vzpomínkové zdi památníku Yad Vashem. Pomocí online formuláře jsme si ukázali, jak z obrovského alba obětí holocaustu vytáhnout fotografie skutečných lidí, podívat se do jejich osudů, na mapu jejich životů, objevovat skutečné dokumenty související s životem lidí, kteří zahynuli.

 

Následovala otázka, jestli žáci chtějí spolupracovat na oživení fotografií - pomocí formuláře připojíte k fotografii své jméno - vy jste je znovu vytáhli na Vzpomínkovou zeď, v podstatě jste se stali jejich adoptivním prohlížitelem. Všichni žáci, které jsem včera v chraštické škole učil, chtěli spolupracovat.

Kolik času potřebujete na „oživování“?

Čas byl určen. Další překvapení, žáci nejen vytahovali fotografie z online archivu, ale se zájmem si prohlíželi listiny, mapy, někteří se dívali na streetview mapy, četli si v angličtině, jiní použili překladače. Viděli jsme také hebrejštinu.

Pane učiteli, to je hrozné, téhle holčičce bylo jen 5 let. Já mám člověka z Česka. A tenhle zemřel v Terezíně. Jak se to mohlo stát?

 

A myslíte si, že něco takového není už možné opakovat? Jak je možné, že se to vůbec stalo? Kde byli ostatní lidé, že takové věci dopustili? Nevěděli? Proč nechtěli vědět? Tohle je to minimum, co pro ně dnes můžu udělat. Vlastně je vytahujem z prachu archivů, aby si na ně někdo vzpomněl.

Padaly i další věty. Bylo to silné.

Myslím si, že taková hodina byla přínosná i proto, že jsme pracovali s elektronickým archivem, s dobovými materiály, s mapami, se skutečnými lidmi, kteří v Evropě žili, že téma bylo silné, že jsme diskutovali, vzájemně se obohacovali o svoje myšlenky, přemýšleli. A 27. leden už pro nás asi nebude tajemným výročím, o kterém nic nevíme. A pokud zapomenou, odpusťme jim to, mají na to právo. Naší povinností je připomínat. Zkuste si i vy oživit několik fotografií lidí, kteří zemřeli v moderní Evropě jen proto, že patřili k židovské národnosti.

Já si to ještě trochu ztížím - v plánu mám návštěvu památníku Yad Vashem. Snad to dokážu.

 

 

Bohuslav Hora, učitel informatiky

https://photos.app.goo.gl/aRn7R8t3ngLyeaX89

 

 

Přihlášení

Školní video

Videogalerie naší školy

 Školní videa na Youtube

www.youtube.com

PROJEKTY

Jazykový projekt Janička

Kruh spolupracujících škol 

Pilotní škola KIN-BALLU 

Minimalizace šikany

Překlady webu

Translate our web! Übersetzen Sie unsere Web! Перевести наш сайт!

 

Přeložte si sami

 

Po kliknutí na obrázek si sami vyberete ze 105 cizích jazyků pro překlad!