MŠ - Velikonoční pozdrav dětem

Milé děti,

blíží se Velikonoce – svátky jara. Ve školce už touto dobou malujeme vajíčka, chystáme přáníčka a těšíme se na zajíčka s kupou vajíček. Posíláme vám jednoho takového zajíčka k vymalování. Věříme, že se vám povede hezky vybarvit a také vám třeba nechá nějakou sladkost za keříkem na zahrádce.

Přečtěte si s rodiči, jak slavili Velikonoce naše babičky a dědečkové, zahrajte si spolu některou z nabídnutých her, nakreslete si a podle návodu vybarvěte určenou barvou správný počet vajíček. S pomocí rodičů, nebo starších sourozenců vystřihněte a přilepte na správné místo chybějící kousky vajíček. Můžete se naučit Zajíčkovu koledu.

Přejeme vám všem veselé Velikonoce!

Moc na vás vzpomínáme.

Vaše paní učitelky Šárka, Štěpánka, Blanka a Jaruška.

INFORMACE PRO RODIČE: Kdo nemá možnost vytisknout přiložené materiály a má o ně zájem, může si je vyzvednout v přihrádce pro MŠ před halou ZŠ.

VELIKONOČNÍ TÝDEN

Jak slavili Velikonoce naše babičky a dědečkové?

Na Velikonoce se připravovali již celý týden před Velikonocemi. Naši předci dodržovali různé tradice a zvyky, které my už nyní nedodržujeme. Každý den v týdnu před Velikonocemi měli lidé pojmenovaný a dodržovali nějaký zvyk, který se k němu vztahoval.

·       Modré pondělí – začínal se jarní úklid ve všech domovech.

·       Šedivé úterý – musely se vymést pavučiny ze všech koutů v domech.

·       Škaredá středa – lidé se nesměli na sebe mračit (škaredit), aby se potom            na sebe nemračili každou středu po celý rok.

·       Zelený čtvrtek – lidé jedli jídlo, které mělo zelenou barvu, třeba špenát nebo zelí. Věřili, že pak budou zdraví celý rok.

·       Velký pátek – ráno si chodili lidé omývat nohy rosou, aby byli celý rok chráněni před nemocemi. Lidé věřili, že se tento den otvírají poklady ukryté v zemi. Tento den se nesmělo nic dělat se zemí a lidé nesměli nic půjčovat druhým, aby ta věc pak nebyla očarovaná.

·       Bílá sobota – začínaly se plést velikonoční pomlázky.

·       Neděle velikonoční neboli Boží hod velikonoční – tento den se pekli beránci, zdobila se vajíčka, dělaly se pokrmy z vajec, chystal se sváteční stůl na Velikonoční pondělí.

·       Velikonoční pondělí je stejné jako dnes, chlapci chodili koledovat a děvčata dávala chlapcům koledu – vejce. Věřilo se, že když chlapec dívku vyšlehá pomlázkou, bude dívka zdravá po celý rok.

I když dnes mnohé zvyky nedodržujeme, některé si můžeme s dětmi vyzkoušet, např. urovnat a uklidit hračky v pokojíčku, roztřídit zamíchané části stavebnic a skládaček, ve středu vyhlásit „usmívací den“, ve čtvrtek k obědu špenát…

Velikonoční hry: hádanky – připravíme si obrázky, nebo se podíváme do knihy.. dáváme si hádanky: např. je to bílé, kulaté, snáší to slepička.

Jak zvířátka mluví – rodič vytváří zvuky zvířat a dítě hádá. Vytváříme hlasy zvířat – vesele, smutně, uplakaně, hádavě, hlasitě, potichu.

Rytmizujeme hlasy – např. KO, KO, PÍP, KO, KO, PÍP – opakovat dokola, na daný signál (tlesknutí) zmlknout.

Hledání velikonočního vajíčka – vytvoříme si s dětmi z kartonu velikonoční kraslice. Schováme několik někde v prostoru pokoje. Popíšeme dětem přesně místo, kam jsme první kraslici schovali.

Například: .„Kraslice je vzadu v pokoji, u okna, za postelí vedle kočárku.

Zajíčkova koleda

Hody, hody, do Provody,

já jsem malý zajíček,

utíkal jsem podle vody,