RODIČE VÍTÁNI

Rodiče vítáni

QRC

 

KONTAKT

ZŠ a MŠ Chraštice

Chraštice 44
Březnice 262 72
IČO: 68998503
tel:  +420-318695382
mob:+420-739691120
skola@zschrastice.cz
www.zschrastice.cz

ZŘIZOVATEL

Obec Chraštice

Chraštice 2
Březnice 262 72
IČO: 00242331
tel:  +420-318695371
obecchrastice@seznam.cz
www.obec-chrastice.cz

Projektové vyučování

Reportáž ze SVATBY...

 

Tak to máme za sebou! Co? No přece tu velkou událost! SVATBU !!!

 

Ve čtvrtek 29.4.2010 v pravé poledne se rozezněly zvony na chraštickém kostele. S jejich posledním úderem začala ve školním parku hrát známá melodie Mendelssohnova svatebního pochodu a špalírem diváků již přicházejí svatebčané...

 

 Projekt SVATBA 2010Projekt SVATBA 2010Projekt SVATBA 2010

Období příprav je za námi a teď už si jen všichni přejí, aby se tato (ve škole) nevšední událost vydařila.

 

Před oddávajícího (Václav) přivádí maminka (Lucka) svého syna-ženicha (Martin C.) a tatínek (Martin Š.) svoji dceru-nevěstu (Zdenka). Na svém místě jsou již také oba svědkové (Karolína a Dan), družička (Míša) a za nimi se řadí ostatní svatební hosté (žáci a žákyně 8. a 9.ročniku) i množství přihlížejících (ostatní žáci, učitelé a zaměstnanci školy). V pohotovosti jsou také oba fotografové (Tomáš a Karel D.) a kameramanka (Nikola S.).

 

 

 Projekt SVATBA 2010Projekt SVATBA 2010Projekt SVATBA 2010

Následuje krásný svatební obřad pod jasně modrou oblohou zahrnující všechny náležitosti jako u skutečné svatby. Ceremoniářka p.učitelka Jana nejprve představila oba "snoubence" a oddávající pak pronesl slavnostní řeč, kterou zakončil otázkou, na kterou Zdena i Martin odpověděli shodně ANO!

 

Navléknutí připravených prstýnků, podpis novomanželů i svědků na úřední listinu a první manželské políbení bylo odměněno potleskem všech přítomných.

Ještě přípitek růžovými bublinkami a za tónů krásné hudby přistupují všichni, kteří chtěji popřát vše nejlepší...

 

Samozřejmě nesměl chybět ani rýžový déšť pro štěstí a společné fotografování v parku.

 

 Projekt SVATBA 2010Projekt SVATBA 2010Projekt SVATBA 2010

Paní učitelka J.Derflová poté ukončila tuto část SVATBY a všem přítomným několika větami přiblížila  význam a smysl projektu a také, co všechno to pro zúčastněné obnášelo připravit, zajistit, sehnat atp. Poděkovala všem za účast a na druhou část projektu - SVATEBNÍ HOSTINU - pozvala již jen ty, kteří obdrželi pozvání a samozřejmě ty, kterých se to týkalo...

 

Ještě před vstupem do školy přivítala svatebčany hostitelka Tereza S., které byla tak "nešikovná", že upustila na zem talíř. A hned tu byl úkol pro ženicha a nevěstu, kteří si s tím ale poradili celkem úspěšně.

 

 Projekt SVATBA 2010Projekt SVATBA 2010

 

Následovalo pozvání ke slavnostně prostřenému svatebnímu stolu, který připravili také sami žáci a žákyně. Na začátku hostiny pronesl tatínek nevěsty (Martin Š.) hezký projev s přáním pro novomanžele, následoval přípitek a naše servírky (Terezka, Lucka, Terezka) a číšník (Lukáš F.) začali nosit na stůl...

 

Svatební menu:

 

 

Přípitek:    Růžové nealkoholické šampaňské

 

 

Předkrm:    Šunkový závitek se šlehačkou a křenem

 

Polévka:    Svatební hovězí vývar s kapáním

 

Hlavní chod:    Smažený řízek, brambory, okurka

 

 

Nápoj k jídlu:    Pepsi-cola

 

 

Po jídle již opět zní hudba (zajistil ji Karel S.) a jako první se na taneční parket pouští ženich s nevěstou a již se točí obklopeni kruhem ostatních svatebčanů. Polka jim jde pěkně - je vidět, že poctivě trénovali!

 

 Projekt SVATBA 2010Projekt SVATBA 2010Projekt SVATBA 2010

 

A samozřejmě (jako slušně vychované děti!) nezapomněli oba vyzvat k tanci své rodiče. Mezitím se již přidávají i ostatní... Je to docela zážitek vidět ty 14-15ti leté kluky v oblecích a kravatách, jak tančí se spolužačkami, jimž to zase moc sluší v krásných šatech... Jakoby byli najednou všichni starší, rozumnější a dospělejší...

 

Ostych a tréma jdou stranou, jsme totiž na svatbě a umíme si to užít!!! Nejvíce si tančení užíval ženich Martin, který provedl snad všechny přítomné dívky i ženy a nezapomněl ani na paní hospodářku...

 

 Projekt SVATBA 2010Projekt SVATBA 2010Projekt SVATBA 2010

 

A co ještě? Bylo toho dost! Krásný svatební dort upekla babička nevěsty (opravdu se povedl! Mňam a díky!) a nakrájet ho, to byl docela náročný úkol. Ochutnaly i děti ze školní družiny.

Nechyběly také svatební dary a přání (za nejoriginálnější dárek vyhlásili ženich s nevěstou sadu utěrek!) a spousta dobrého jídla (jednohubky a další dobrůtky). Ale kdo to má jíst, když jsou všichni tak nacpaní, že?

 

 Projekt SVATBA 2010Projekt SVATBA 2010Projekt SVATBA 2010

 

A co by to bylo za svatbu, kdyby nedošlo k únosu nevěsty. Ženich Martin byl tak zabrán do tance (s jinými ženami!), že si ani nevšiml, když mu nevěsta zmizela. Hned se ji vydal hledat, ale museli mu pomoct ostatní "muži", aby ji vůbec našel. Byla schovaná ve školní družině a děti, které ji tam s paní vychovatelkou ukryly, mu ji vydaly zpět pod podmínkou, že jim musel zazpívat a pak si ji musel sám odnést v náručí...

 

Projekt SVATBA 2010 Projekt SVATBA 2010Projekt SVATBA 2010

 

Co říci na závěr?  Dle reakcí i slov účastníků to byla opravdu vydařená akce. Dost nového jsme se dozvěděli, naučili a vyzkoušeli, něco jsme museli občas překonat, ale byla to současně i prima zábava a legrace. Jako na opravdové svatbě!

 

O pocitech a zkušenostech účastníků projektu se můžete dozvědět více ze zpětné vazby, kterou napsali žáci 8. a 9. třídy druhý den po akci. Každý psal anonymně a sám odpovědi na uvedené otázky a mohl samozřejmě přidat i další svoje postřehy či připomínky. Paní učitelka Jana Derflová pak všechny zpětné vazby přepsala a vy si je teď můžete přečíst!

 

Projekt SVATBA 2010

 

Takže díky všem za všechno a někdy zase ahoj!

 

(Poděkování patří také paní kuchařkám, které nám připravily řízky místo plánovaných špaget!)

 

FOTOREPORTÁŽ ze SVATBY:

 

1.DÍL - SVATEBNÍ OBŘAD

2.DÍL - SVATEBNÍ FOTKY

3.DÍL - HOSTINA

4.DÍL - DORT

5.DÍL - TANČÍME!

6.DÍL - DÁRKY

7.DÍL - ÚNOS NEVĚSTY

 

POZOR! Ještě jsme přidali rozsáhlou fotogalerii snímků, které na svatbě pořídil Tomáš (žák 8.ročníku). Určitě stojí za prohlédnutí, protože uvidíte, jak viděl přípravu projektu i jeho průběh z pohledu účastníka. Fotky se mu fakt povedly a najdete je zde. 

 

 

Poznámka: Projekt SVATBA se v naší škole opakuje každé 2 roky v rámci předmětů Rv a Ov,  částečně ale také i při  Hv, Čj, Ma, EtV, Vv a Domácnosti. Je určen pro žáky 8. a 9.ročníku. Projekt je součástí ŠVP Spolu a v pohodě.

 

 

 

Přihlášení

Školní video

Videogalerie naší školy

 Školní videa na Youtube

www.youtube.com

PROJEKTY

Jazykový projekt Janička

Kruh spolupracujících škol 

Pilotní škola KIN-BALLU 

Minimalizace šikany

Překlady webu

Translate our web! Übersetzen Sie unsere Web! Перевести наш сайт!

 

Přeložte si sami

 

Po kliknutí na obrázek si sami vyberete ze 105 cizích jazyků pro překlad!