Výroba svíček

Hromnice - 2. února - jsou známy jako svátek již od středověku. K hlavním zvyklostem tohoto svátku patřilo zapalování svíček, kterým se říkalo hromničky. (Hořící svíce je symbolem života.)

" Na Hromnice , zimy polovice. Na Hromnice o hodinu více."

Na Hromnice se již očekává jaro. Hromničky si lidé dávali do svých obydlí na ochranu před hromy a blesky a uchovávali je celý rok.Vždy při bouřce hromničky zapalovali,jednak na ochranu před bleskem a také jako znamení pro pocestné,že se u nich mohou schovat , usušit a odpočinout. Světlo bylo odedávna jedním z nejvýznamnějších symbolů a lidé mu přikládali velikou moc. Dokázalo zvítězit nad tmou a tedy i nad zlem. Plamen svíčky je symbolem touhy lidské duše k překonání temných sil. V některých krajích bylo na Hromnice zakázáno i šít,aby špička jehly nepřitáhla blesk...Na Chodsku se dokonce věřilo,že kdo bude na Hromnice tancovat, do roka zemře...

Do naší ŠD přijel pan Vojáček, který nás učil svíčky vyrábět. Děti pracovaly venku, výroba svíček je velmi bavila. Věříme, že podobnou akci si zopakujeme. Děkujeme panu Vojáčkovi za jeho čas a trpělivost.

Fotografie zde.

Vávrová Marie