MŠ - Z čeho jsem

Milé děti,

odpradávna pomáhají lidem stromy. Stavěli z nich lodě i obydlí, vyráběli nářadí. Stromy také vytvářejí kyslík, který vdechujeme ze vzduchu. Bez něho by na světě nemohl být život. Lidé dřevo využívají stále, ale současně se starají, aby pokácené stromy nahradili novými. Lesníci každoročně vysazují nové sazenice jehličnatých i listnatých stromů. Víš, že ze dřeva je nejenom nábytek, hračky, kostky a jiné věci, ale papír? Abys mohl kreslit a psát na papír a číst knihy, musel být napřed malý stromek, který rostl i sto let, než ho lidé změnili na papír. Kdyby to věděl každý, tak jako to víš ty, jistě by papírem šetřil a ten starý dával do sběru.

Náměty na činnosti:

Na obrázku se podívej, co je vyrobené ze dřeva, zeptej se, co udělat se starým papírem, do jakého kontejneru ho vložíme. Obrázek vybarvi.

Najdi doma předměty, věci, hračky, nábytek…. vše, co je ze dřeva.

Až půjdete s rodiči do přírody najděte a pojmenujte stromy, které uvidíte. Pokuste se najít jehličnany - borovici, smrk, modřín (ten na zimu opadává), možná najdete i jedli. Všimněte si také, jakou mají stromy šišku a jakým směrem na stromě roste.

A co listnaté stromy? Určitě objevíte břízu bělokorou, dub s vykrajovanými listy, osiku, které se třesou listy (vždyť se také říká „třeseš se, jako osika“), lípu srdčitou ….

Strom, zvířata i člověk potřebují pro svůj růst a život tekutiny, potravu, slunce a čistý vzduch. Když z toho něco chybí, mohou člověk, zvířata i rostliny onemocnět. Na obrázku jsou nakresleni škůdci stromů. Naštěstí jsou kolem lesníci, moudří lidé a starostlivé děti a ti umí stromům pomoci. Pohovoř o tom s rodiči. Určitě ti poradí, jak zasadit stromek a starat se o něj. Stejně, jako se starají rodiče o tebe, budeš se ty starat o stromek.

Vezmi si pastelky, voskovky, nebo vodové barvy a nakresli, nebo namaluj STROM.

pracovni_listy_-_z_ceho_jsem.pdf1.1 MB