Soví pelíšky v podkroví

"PELÍŠKY" V SOVÍM KRÁLOVSTVÍ...

Děti potřebují pravidelný režim i odpolední klid, ale nutit některé děti do odpoledního spánku je nepřípustné, avšak umožnit jim to by mělo být přirozenou součástí pobytu v MŠ. Naše školka respektuje individuální potřeby dětí a místo spánku nabízíme klidovou aktivitu – „Pelíšky“.

Je to naše společná chvilka klidu po obědě a je vhodná i pro živější děti, usnadní trávení, během kterého přirozeně nastává útlum. Mnohé děti třeba unaveně nevypadají, běhají dokola a „šaškují“, ale když si sednou se svým polštářkem a dečkou do křesla, najednou se zklidní a odpočívají.

Kromě toho naše relaxování učí děti společnému usazení se v kruhu, poslechu čtení, následuje zklidnění v křesle a dodržování respektu k ostatním. Při našem relaxování čte paní učitelka pohádky, povídky z knížek nebo vypráví různé příběhy.

Také děti mohou vyprávět své příběhy nebo všichni diskutují o pohádkových postavičkách. Každý měsíc se čte z nové knihy a děti si každý měsíc nakreslí obrázek, který nám na konci roku připomene onu přečtenou knihu.

I v „Pelíšcích“ je obměňování různých klidových aktivit motivací k těšení se na odpoledních 20 minut klidu. Z pohledu nás dospělých, kteří chodí na 8 hodin denně do práce, není nic lepšího, než si dát po obědě šlofík – kdyby to šlo. A i tak reagovali žáci 8. třídy, kteří se přišli podívat na naše „Pelíšky“. Děvčata se nabídla, že budou číst a hoši měli namále, aby také neusnuli.

Přirozená socializace věkově rozdílných dětí je velice důležitá. U malých dětí odbourává stres a strach ze starších spolužáků při nástupu do základní školy a velké děti nutí k zamyšlení, jak se cítily mnohdy ony v přítomnosti starších.

Naše škola toto propojení umožňuje a tak… relaxujeme s úsměvem a radostí každý den!

Bc. Kateřina Seidlová