Babička

Božena Němcová - Babička

„Není na světě člověk ten, aby se zachoval lidem všem.“

Divadlo Na Fidlovačce, pražská vlastenecká scéna, se již od počátku svého působení snaží, aby se na jeho repertoár pravidelně uváděla ta nejlepší díla z české klasiky.

Proto jsme s našimi žáky II.stupně vyjeli na slavnou Babičku. Tato novela, jejíž autorkou je naše nejznámější spisovatelka, Božena Němcová (1820-1862), vznikla bez mála před 160 lety a dodnes patří k nejpopulárnějším literárním dílům u nás. O tom ostatně svědčí i výsledky ankety Kniha mého srdce, která před několika lety proběhla, a kde se Babička umístila celkově na druhém místě. Český národ si Babičku zamiloval nejen kvůli samotné postavě titulní hrdinky, která je tak trochu babičkou každého z nás, ale také díky množství výrazných postav, které postupem času ve všech možných kulturních oblastech doslova zlidověly, a dnes už mnohé z nich vnímáme jako ustálené literární typy. Díky tomu, že byla autorkou Babičky žena, dokázala mistrně popsat veškerá zákoutí ženské duše a stvořila tak několik významných ženských postav, které se, díky svému vzrušujícímu osudu, staly nesmrtelnými.

Představení se nám moc líbilo, nejen díky skvělé představitelce babičky, herečce Elišce Balzerové.

Fotografie žáků z divadla najdete zde.

Mgr.Jolana Vaněčková