Švýcarsko 2012

Prázdniny ve Švýcarsku!

Heimiswil

Pro mnohé žáky naší chraštické školy se letošní prázdniny staly první velkou zkušeností v tom, jak jsou schopni si poradit v cizí zemi a využít to, co se ve škole naučili. Jeden prázdninový týden jsme totiž prožili opět u našich přátel ve švýcarském Heimiswilu. Již 13 let probíhají vzájemné návštěvy nejen dětí, ale i dospělých v rámci partnerství se základní školou v Heimiswilu, kanton Bern.

Letošního výjezdu se zúčastnilo 20 žáků a 8 dospělých. I tentokrát byl pro nás připraven zajímavý program a spousta aktivit, které nám přiblížily způsob života, švýcarské tradice a krajové zvláštnosti.

Hned první den po příjezdu jsme se formou vyhledávání míst podle fotografií a mapy seznámili s nejbližším okolím školy, kde jsme byli ubytováni a poznali také nejrůznější zákoutí a zajímavá místa Heimiswilu, která bychom jinak minuli bez povšimnutí.

Návštěva městečka Burgdorfu patří už tradičně do programu každou naši návštěvu ve Švýcarsku. Letos jsme poznali město, jeho hrad i okolí netradičním způsobem. Šli jsme po stopách příběhu z období 18. století a cestou jsme získali nejenom spoustu zajímavých informací, ale viděli jsme i zákoutí, která nám jindy zůstala ukryta.

Také hlavní město Bern s kouzelnými podloubími, známým medvědáriem, růžovou zahradou a také náměstím s vodními fontánami bylo pro všechny vzrušujícím zážitkem. Již samotné dorozumívání během nakupování v době rozchodu bylo pro některé docela velkým dobrodružstvím.

Další den prožily naše děti ve švýcarských rodinách a myslím si, že to byl pro většinu asi největší zážitek. Není jednoduché se ráno rozloučit se známým prostředím, zanechat své kamarády a učitele mimo dosah a jít opravdu „na zkušenou“.  O to větší pocit radosti a úlevy se večer po návratu dal číst z úsměvů a tváří všech, kteří překonali obavy, zvládli, poznali a zažili něco nového. Určitě mi všichni, kteří si tento či podobný den prožili na vlastní kůži, dají za pravdu, že je to neocenitelná zkušenost.

Závěr týdne už potom utekl jako voda. Výlet parníkem a putování francouzským kantonem s kouzelnou přírodou tolik podobnou našemu Českému Švýcarsku (kde jsme byli letos se školou také na výletě), bylo již příjemným ukončením našeho týdenního pobytu.

Poslední společné fotografování, poděkování, sliby a plány do budoucna, předání telefonních čísel či facebookových adres a již nastupujeme do autobusu. Poslední zamávání, úsměv a uzavírá se další kapitola v knize, kterou naši švýcarští přátelé společně s námi začali psát již před 13-ti lety. Věříme, že další kapitoly budou následovat a přibydou v nich nová jména, zážitky, poznání a přátelství.

Fotografie i videa z akce najdete na www.heimiswil2012.rajce.idnes.cz nebo na školním facebooku www.facebook.com/zschrastice.

Lenka Zlochová