Dopis pro rodiče

Vážení rodiče,

dlouho jsem váhal, zda vás takto oslovit, abych někoho zbytečně či předčasně neznepokojoval informacemi o problémech, kterými se v současné době musí zabývat většina zřizovatelů  základních a středních škol.

Jedná se o (v médiích často zmiňovanou) Reformu financování regionálního školství, jejímž možným důsledkem by mohlo být i rušení některých škol. Na druhou stranu však (stejně jako mnozí jiní) věřím, že v tomto případě zvítězí zdravý rozum a velký zájem obcí i rodičů, aby povinné základní vzdělávání probíhalo co nejblíže bydlišti dítěte bez nutnosti problematického a drahého dojíždění (tato změna by se podle kritiků reformy mohla týkat až půl milionu žáků a milionu rodičů!).

Předpokládám také, že naším společným přáním je, aby vašim dětem (a našim žákům) bylo i v budoucnu umožněno vzdělávat se SPOLU A V POHODĚ v příjemném a bezpečném prostředí naší krásné, modernizované a dobře vybavené školy.

Tuto naši představu by ale případná realizace takto navržené Reformy financování regionálních škol mohla narušit, protože návrh MŠMT přímo ohrožuje další existenci všech škol našeho typu. Současně ale návrhy ministra Dobeše vyvolaly tak nebývalou vlnu odporu, až je pravděpodobné, že tato reforma nebude mít v současné podobě šanci na úspěch.

Přesto však pokládám za svoji povinnost vás informovat o určitém riziku, které zde je a které se týká nejenom naší školy, ale i stovek a možná tisíců dalších ZŠ v celé republice. Určitě se mnou budete souhlasit, že je důležité zbytečně nepanikařit, zachovat klid, být dobře informován, ale zůstávat ve střehu a být připraven vyjádřit hlasitě svoje stanovisko či nesouhlas. Je to důležité i proto, že pasivní přístup obcí, škol, rodičů i veřejnosti spolu s čekáním na aktivitu ostatních, by mohlo být vnímáno jako tichý souhlas či smíření s navrhovanou reformou financování škol.

Pokud máte zájem o další informace, doporučuji článek na školním webu: Ohrožuje nás reforma? nebo webové stránky zřizovatele Obce Chraštice , kde najdete článek o tzv. Velhartické výzvě  doplněný o další odkazy.

Tato výzva k odmítnutí návrhu MŠMT a další podobné aktivity jednotlivců i organizací budou v nejbližší době pravděpodobně nahrazeny celonárodní petiční akcí, ve které pak můžete i vy vyjádřit svůj případný nesouhlas. O dalších novinkách vás budu samozřejmě informovat a stejně tak jsem ochoten o této problematice diskutovat s případnými zájemci.

Také zastupitelstvo obce Chraštice vyjádřilo svoji jednoznačnou podporu naší ZŠ a odmítá i jen uvažovat o rušení školy, která funguje v obci nepřetržitě již od roku 1655. Stejně tak nesouhlasíme, aby se náklady na povinnou školní docházku přenášely ze státu na obce a rodiče. Věřím, že v tomto odmítavém stanovisku a postoji nás podpoří i ostatní okolní spádové obce a zejména VY - rodiče našich žáků.

Děkuji vám za dosavadní důvěru i podporu a doufám, že se další vývoj událostí bude ubírat směrem, který bude příznivý pro vaše děti (...a naše žáky)!

V Chrašticích 21.2.2012

Mgr.Karel Derfl, ředitel školy

karel.derfl@zschrastice.cz

Další odkazy:

Velhartická výzva - www.proskolu.unas.cz

Obec Chraštice - www.obec-chrastice.cz

Česká škola - články k tomuto tématu

Rakovnická výzva - článek v tisku

Portál EDUin - http://eduin.cz/

SKAV (stálá konference asociací ve vzdělávání) - video z kulatého stolu k finacování škol

Dopis pro rodiče - ve formátu pdf86.67 KB