RODIČE VÍTÁNI

Rodiče vítáni

QRC

 

KONTAKT

ZŠ a MŠ Chraštice

Chraštice 44
Březnice 262 72
IČO: 68998503
tel:  +420-318695382
mob:+420-739691120
skola@zschrastice.cz
www.zschrastice.cz

ZŘIZOVATEL

Obec Chraštice

Chraštice 2
Březnice 262 72
IČO: 00242331
tel:  +420-318695371
obecchrastice@seznam.cz
www.obec-chrastice.cz

Skautský oddíl Chraštice

Skautská lilieSkautská lilie Skautský oddíl Chraštice Znak vodních skautů WOSMWAGGS

 

 

Skautský oddíl v Chrašticích vznikl v roce 1990 jako nejprve 1.chlapecký oddíl „Orion“ (skauti a vlčata) a v roce 1993 jsme pak založili i dívčí oddíl (skautky a světlušky). Krátce po zahájení oddílové činnosti jsme díky podpoře obecního zastupitelstva získali také vlastní klubovnu v budově staré školy (dnes sídlo OÚ Chraštice).

 

1.tábor chraštických skautů v r.1991

 

V letních měsících r.1991 jsme pak poprvé vyrazili na stanový tábor, který jsme uspořádali na naší nové táborové základně na břehu Orlické přehrady (Vystrkov).  Protože na tomto překrásném poloostrově bývalo kdysi sídlo starých Slovanů, začali jsme jej nazývat Hradiště. Od té doby zde pravidelně táboříme každý rok a také jej půjčujeme ostatním skautským oddílům a známým (zobrazit na mapě).

 

Skautský tábor na HradištiSkautský tábor na HradištiSkautský tábor na Hradišti

 

K oblíbeným oddílovým akcím se postupně zařadily jednodenní či vícedenní pěší výpravy, vánoční besídky, různé skautské závody, městské hry, soutěžní klání či skautské  srazy, lyžařské výlety i zimní pobyty (Švýcarák v Novohradských horách, Kovářov na Lipně a další). Oblíbenou akcí kluků byla drsná Invaze, Boj o Ostrý nebo velké noční hry s jinými oddíly, kterýžto akcí se ovšem neohroženě zúčastňovaly také naše holky.

 

Vánoční besídka - chlapecký oddílSvojsíkův závod - dívčí oddíl

 

Několikrát jsme se zúčastnili Běhu do Zámeckých schodů (Praha), Vánoční městské hry v Příbrami, každý rok jsme pořádali Kuličkiádu či soutěž Mistr uzlů.

 

Kluci na lodíchKromě tradičních oddílových akcí jsme například pomáhali s přípravou a organizací mezinárodního skautského setkání Fénix 1996, hostili jsme na našem tábořišti skautské hosty z celé republiky i ze zahraničí, spolupracovali s ostatními oddíly (Mungo, Brdská smečka, Příbramská Dvojka, vodní skauti České Budějovice a další).

Ve spolupráci s roverským kmenem se zde uskutečnily prázdninové i víkendové vzdělávací kurzy pro skautské činovníky (tzv. Lesní školy nebo Lesní kurzy).

Přímo v Chrašticích ve škole se také uskutečnilo několik skautských vzdělávacích akcí a srazů pro rovery i oldskauty.

 

Pravidelně každý rok před Štědrým dnem přivážíme skautskou štafetou do Chraštic a dříve i do Příbrami na Svatou Horu Betlémské světlo, které pak rozdáváme všem zájemcům. Na jaře a v létě zase uklízíme pobřeží nebo pomáháme při práci v lese.

 

 Skautský tábor na HradištiSkautský tábor na HradištiSkautský tábor na Hradišti

 

Mezitím jsme se z pěšího oddílu postupně proměnili v oddíl vodácký – opatřili jsme si vlastní lodě (pramice, kánoe, plachetnice), pádla a taky pruhovaná trička.

 

Ještě pěší skauti......a už vodní skauti!

 

Za více než dvacet let existence chraštického oddílu jím prošly desítky chlapců i děvčat, z nichž jsou dnes již většinou dospělí lidé. Rádi se s mnohými znovu potkáváme, často za námi přijíždějí v létě na Hradiště.

 

A stále se ještě najdou další jejich následovníci, kteří jsou ochotni s námi opět vyrazit o prázdninách pod stany na naše oblíbené tábořiště, které máme pronajaté od Povodí Vltavy. Občas je využíváme také pro děti ze ZŠ a MŠ Chraštice a byli jsme zde několikrát i s našimi přáteli z partnerské školy ve Švýcarsku.

 

Skautský tábor na HradištiSkautský tábor na HradištiSkautský tábor na Hradišti

 

V posledních 10 letech pořádáme také letní tábory rodičů s dětmi (tzv. family scouting), přičemž těmi rodiči jsou vesměs bývalí členové skautského oddílu Mungo a našeho chraštického oddílu. V roce 2023 nás čeká ji 33. táborová sezóna na Hradišti a opět připravujeme letní tábor pro děti z Chraštic a okolí.

 

 

Karel Derfl – Marčello  (skautský vedoucí) 

karel.derfl@seznam.cz

 

 

Fotografie z táborů 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 20122013, 2014, 20152016, 20172018 a 2019 si můžete prohlédnout ve fotogalerii zde.

 

Tábořiště Hradiště je zde.  Článek o chraštickém dívčím oddíle si můžete přečíst zde. Další články o nás najdete na webu Rodiče vítáni zde nebo na portálu Pribram.cz zde. Nejnovější zmínku o nás najdete v prosincovém čísle (12/2018) časopisu Skautský svět zde.

 

PřílohaVelikost
1989 Časopis ČIN č. 4 - Obnovení skautingu2.42 MB
1998 Skauting - Když báječné holky vede báječnej chlap...996.26 KB
2018 Rodiče vítáni - Máme ve škole moc fajn děti, vůbec mi nevadí trávit s nimi i prázdniny, říká ředitel z Chraštic849.97 KB
2018 Chraštice už léta nemají skautský oddíl, přesto děti mají možnost nejen trávit tábor ve Skautském Hradišti, ale také se zde učit skautských hodnotám1.41 MB
2018 Skautský svět č. 2018/12 - Mnohem víc jsem získal - Rozhovor s pedagogem a skautem Karlem Derflem – Marčellem o jeho novém začátku po odchodu z města, ředitelování školy i skautování na venkově3.18 MB

Přihlášení

Školní video

Videogalerie naší školy

 Školní videa na Youtube

www.youtube.com

PROJEKTY

Jazykový projekt Janička

Kruh spolupracujících škol 

 

Minimalizace šikany

Překlady webu

Translate our web! Übersetzen Sie unsere Web! Перевести наш сайт!

 

Přeložte si sami

 

Po kliknutí na obrázek si sami vyberete ze 105 cizích jazyků pro překlad!