RODIČE VÍTÁNI

Rodiče vítáni

QRC

 

KONTAKT

ZŠ a MŠ Chraštice

Chraštice 44
Březnice 262 72
IČO: 68998503
tel:  +420-318695382
mob:+420-739691120
skola@zschrastice.cz
www.zschrastice.cz

ZŘIZOVATEL

Obec Chraštice

Chraštice 2
Březnice 262 72
IČO: 00242331
tel:  +420-318695371
obecchrastice@seznam.cz
www.obec-chrastice.cz

MŠ - Čarodějnice

 

 

 

Milé děti,

 

pálení čarodějnic je velmi stará tradice. Slaví se v noci z 30. dubna na 1. května a říká se jí filipojakubská nebo také Valpuržina noc. Lidé se sejdou u zapáleného ohně a společně oslavují příchod jara. Po zimě, kdy máme málo sluníčka, se všichni těší na jaro a teplé dny. V tuto dobu lidé staví májku. Je to velká březová větev, na kterou se uvazují barevné stuhy. Dříve se taková májka stavěla u každého domu, kde měli děvče na vdávání. Chlapci tak hned věděli, kde se mají ucházet o nevěstu.

 

A proč se říká této tradici pálení čarodějnic? Lidé věřili, že v tuto noc se probouzejí temné síly a mají velikou moc. Mezi temné síly počítali lidé všechno, čeho se báli – různé bubáky, duchy a také zlé čarodějnice. Chtěli se před nimi chránit, a tak zapalovali ohně, ve kterých se mělo spálit všechno zlo.

 

Dnes si tímto svátkem můžeme připomenout nejen to, že přichází jaro, ale také to, že nám alespoň v pohádkách zůstaly různé pohádkové bytosti. Některé jsou zlé a lidem mohou škodit, ale naštěstí máme také dobré víly, hodné čarodějnice a kouzelné babičky, které poradí a pomůžou, aby dobro mohlo zvítězit.

 

Činnosti s přílohami:

 

Čarodějnice vaří kouzelný lektvar z písmen. Najdi v kotli dvojice stejných písmen a každou dvojici vybarvi jinou barvou.

 

Na dalším obrázku najdi v kotli dvojice stejných zvířátek a každou dvojici také vybarvi jinou barvou. Poznáš zvířátka? Už jsi některé v přírodě potkal?

 

Létání na koštěti není žádná legrace a chce to hodně cviku stejně jako kreslení. Vezmi si pastelku nebo tužku, dokresli košťata a čarodějnici si vybarvi.

 

Nakresli, kudy má čarodějnice letět.

 

Pokuste se vymyslet, co všechno patří k čarodějnici, co potřebuje, jak vypadá, jaká je, kde bydlí. Znáte nějaké čarodějnické zaklínadlo?

 

Mějte se hezky. Pozdravují paní učitelky Šárka, Štěpánka, Blanka a Jaruška.

 

PřílohaVelikost
carodejnice_-_pracovni_listy.pdf540.5 KB

Přihlášení

Školní video

Videogalerie naší školy

 Školní videa na Youtube

www.youtube.com

PROJEKTY

Jazykový projekt Janička

Kruh spolupracujících škol 

 

Minimalizace šikany

Překlady webu

Translate our web! Übersetzen Sie unsere Web! Перевести наш сайт!

 

Přeložte si sami

 

Po kliknutí na obrázek si sami vyberete ze 105 cizích jazyků pro překlad!