MŠ - Den Země

Milé děti,

22. dubna slaví planeta Země svůj svátek. Je to den, kdy si připomínáme, že bychom měli naši Zemi chránit a starat se o ni. Víme, že je pro nás důležité dýchat čerstvý vzduch, pít čistou vodu a jíst zdravé jídlo. Kdybychom ale v přírodě pohazovali odpadky, kam se nám zachce, a vypouštěli do řeky různé chemikálie, za chvíli bychom neměli ani zdravou vodu, ani zdravé jídlo. A to nejen my, lidé, ale také všechna zvířata a rostliny, které spolu s námi na planetě Zemi žijí. Chránit přírodu na naší planetě mohou všichni lidé, děti i dospělí. Jak? Pro začátek se naučíme třídit odpadky, šetřit vodou (např. nenechávat v koupelně otevřený kohoutek), šetřit elektřinou (např. zhasínat v místnostech, když odcházíme pryč) a využívat staré věci, aby se nemusely vyhodit, ale mohly se znovu použít, tedy recyklovat.

Na omalovánce se podívejte, jaký zlý sen měl Nomík. Proč byl sen zlý? Naštěstí to byl jen sen, jak uvidíš na druhém obrázku. Vybarvi obrázek, který se ti líbí.

Na dalším obrázku viděl Nomík v lese tabulky s přeškrtnutými obrázky. Vysvětli, co znamenají a přiřaď odpadky do správných kontejnerů.

Zahrajte si s rodiči, nebo sourozenci Jarní hledací hru.

Země je kulatá – prohlédněte si, pokud máte doma glóbus, obrázek naší planety v encyklopedii, nebo na PC. Uvidíte tam světadíly, moře, země, kde je věčný mráz a sníh, a země, kde je písek, velké teplo a poušť.

Jaký má naše planeta Země tvar? Pokuste se doma najít další kulaté předměty a věci.

Naše Země celičká

veliká je kulička.

Na severu studená,

uprostřed je zelená,

pralesy i čepičku

ukazuje sluníčku.

Na velký formát papíru voskovkou, nebo křídou venku nakreslete kulatou planetu Zemi.

Vaše paní učitelky: Šárka, Štěpánka, Blanka a Jaruška.

den_zeme_-_pracovni_listy.pdf824.74 KB
jarni_hledaci_hra.pdf76.92 KB