RODIČE VÍTÁNI

Rodiče vítáni

QRC

 

KONTAKT

ZŠ a MŠ Chraštice

Chraštice 44
Březnice 262 72
IČO: 68998503
tel:  +420-318695382
mob:+420-739691120
skola@zschrastice.cz
www.zschrastice.cz

ZŘIZOVATEL

Obec Chraštice

Chraštice 2
Březnice 262 72
IČO: 00242331
tel:  +420-318695371
obecchrastice@seznam.cz
www.obec-chrastice.cz

MŠ - Den Země

 

 

Milé děti,

 

každý z vás už měl narozeniny a svátek. Určitě jste dostali nějaký dáreček a maminky vám přichystaly oslavu s rodinou a s kamarády. Jestlipak víte, kdy máte narozeniny a kdy svátek? Že nevíte, pak se zeptejte maminky.
Každý den v roce, má někdo z nás svátek. Je měsíc duben a v dubnu má svátek Vlastík, Vojtík, Jaroušek, Jiřík, Mareček ale také všechny Marcelky a mnoho dalších dětí i dospěláků. Tak všechno nejlepší!

 

A co se děje, když se chystá nějaká oslava? Hezky se oblékneme, připraví se nějaké pohoštění - dobré, oblíbené jídlo, dortík. Oslavenec dostává dárky. Určitě si vzpomenete, jaké dárečky dostává k svátku maminka, babička, tatínek, děda a jaké dostáváte vy děti. Je to vždy něco, co potěší, co vám udělá radost.

 

Ve čtvrtek 22. dubna má kromě Evženie svátek také naše planeta Země. Jakou oslavu by si asi ta naše Země přála? Před každou oslavou se uklízí. A my můžeme uklidit i naší Zemi, aby byla krásná. Kam s odpadky? To už ví i malé děti – do kontejneru.

 

A my si k tomu povíme básničku:

 

I když jsme jen malé děti,

už umíme třídit smetí.
Modrá žlutá, zelená,
Víme, co to znamená.

 

Nedá nám to žádnou práci,
už jsme jako dospěláci.
Papír, plasty, sklenice,
roztřídíme ve chvilce.

 

Jděte s rodiči nebo sourozenci vynést odpadky a správně třiďte do kontejnerů/popelnic. Všímejte si barev, které kontejnery mají.
Naše Země bude mít velkou radost z toho, že třídíme odpadky. A proč je vlastně třídíme? Ano správně Filípku, Aničko, Zuzanko je to právě proto, že takový vytříděný odpad se dá dál využít. Z vytříděného plastu se dají vyrobit třeba lavičky do parku. Z vytříděného papíru se dají vyrobit třeba nové papírové desky na obrázky, obálky a knihy a z vytříděného skla třeba nové lahve na mléko.
A kdo nám pomáhá uklízet odpadky, kdo odváží plné popelnice? Ano popeláři. A právě o nich zpívá Míša Růžičková se kterou si můžete i zacvičit. https://www.youtube.com/watch?v=rjLDFNpU7uA

 

 A co dalšího by mohlo udělat radost naší Zemi?  Popřemýšlejte.
Mohlo by to být třeba vysazení nějakého stromečku, pohrabaná zahrádka, sebrané odpadky v okolí našeho domu.

 

Na oslavách se často zpívá a tančí.  Na oslavu naší krásné Země si zazpíváme. Všechny písničky jsou o naší Zemi, o lidech, kteří na ní žijí, o květinách a stromech, o zvířátkách, o vodě, sluníčku, …. Takže můžete zpívat jakoukoliv písničku, která vás zrovna napadne. Schválně, kolik jich už umíte. Zpívejte a počítejte. 

A my přidáváme jednu novou písničku od Marie Kružíkové s krásným názvem. Jmenuje se: Hezky je na světě (text i melodie je v příloze)
Můžete zpívat i na melodii písničky: Pekla vdolky z bílé mouky.
Text písně:

 

1.       Podívej se, jak je krásně, jak je krásně na světě.
       Vítr fouká, voda teče, slunce vždycky najde tě.

2.       Uděláme všechno pro to, aby to tak zůstalo,
       aby se nán ani Zemi nic špatného nestalo.

3.       Vymeteme všechnu špínu, vyčistíme rybníky,
       máme ještě hodně práce – svět je přece veliký!

 

·        Udělejte si výlet do přírody, vycházku do parku, lesa a rozhlédněte se kolem sebe. Co                   všechno  můžeme vidět okolo nás (pole, louky, lesy, rybníky, potoky, zvířata, stromy..). 

 

·       Během vycházky si všímejte, co všechno je na zemi, po které šlapeme (tráva, písek, kamínky,       hlína, jehličí, klacíky,…) Maminka vám může zavázat očka a můžete pak osahat a hádat, po čem kráčíte. V lese zkuste osahat šišky, kůru na stromech, rozdíl mezi kůrou smrku a borovice je obrovský.

 

O naší Zemi se říká, že je to modrá planeta (můžete ukázat dětem atlas, globus, pokud máte) a víte proč. Zkrátka proto, že z vesmíru je naše Země z velké části modrá – na naší Zemi je totiž voda. A my už všichni dobře víme, že bez vody bychom nepřežili ani my ani zvířátka ani rostlinky. A tak naším dalším úkolem bude šetřit a neplýtvat s vodou. Také necháváte zbytečně téct vodu z kohoutku a povídáte si přitom s kamarádem u umyvadla? Už to slyším. Že už si na to budeme dávat pozor? Tak to je dobře.

 

I tento týden se naučíme básničku a bude právě o naší Zemi. Je to básnička k procvičení zvířat a jejich mládat. (Text můžete doplnit dle potřeby o další zvířata, na která si zrovna vzpomenete.)

 

Naše Země
Naše Země je nám všem
láskyplným domovem
pro kluky i pro děvčata,
pro dospělé, batolata,
pro zvířata i mláďata:

 

Pro kočky a koťata,
pro pejsky a štěňata,
pro ovce a jehňata,
pro kozy a kůzlata,
pro koně a hříbata,
pro krávy a telata,
pro vepře a selata,
pro lvice a lvíčata,

 

Naše Země je nám všem
láskyplným domovem.

 

·       Nezapomeňte hodně běhat, skákat, můžete kličkovat mezi stromy či pařezy, hrát na honičku, házet šiškami na strom. Na dvorku můžete zdokonalovat svoje dovednosti s míčem, na trávě lézt po čtyřech, vyjeďte někam na kole či koloběžce.

      Připomínáme Jarní výzvu pro kluky a holky z chraštické školy a školky. Na školkovém padletu jsou krásné fotky od některých z vás. Děkujeme

 

 

Vzpomínáme na vás a přejeme vám krásné jarní dny.

Vaše paní učitelky ze školky

 

 

 

PřílohaVelikost
aktivity - Den Země241.34 KB
omalovánka246.46 KB

Přihlášení

Školní video

Videogalerie naší školy

 Školní videa na Youtube

www.youtube.com

PROJEKTY

Jazykový projekt Janička

Kruh spolupracujících škol 

 

Minimalizace šikany

Překlady webu

Translate our web! Übersetzen Sie unsere Web! Перевести наш сайт!

 

Přeložte si sami

 

Po kliknutí na obrázek si sami vyberete ze 105 cizích jazyků pro překlad!