MŠ - Velikonoce

Ahoj děti,
čas utíká jako voda a máme tu jaro. Svítí nám sluníčko, kvetou kočičky. I u vás na zahrádce už je vidět první kytičky, a je slyšet ptačí zpěv. Tento týden se chystáme na Velikonoce – svátky jara.

Velikonoční týden je zvláštní tím, že některé dny mají svojí barvu a každý den v týdnu je spojen s nějakým zvykem/tradicí.
Co je to zvyk? To už asi mnozí víte. Zvyk je něco, co se opakuje. Je to vlastně taková činnost, která se v rodinách dělá od pradávna. A právě o Velikonocích stejně jako o Vánocích se v rodinách dodržuje mnoho zvyků, které známe od babičky a dědečka a jim je zase předali jejich rodiče, tedy naše prababičky a pradědečkové. A my si povíme, co který den ve velikonočním týdnu znamená pro hospodyně a hospodáře a také pro děti, zopakujeme si dny v týdnu i barvy.

Modré pondělí znamenalo pro hospodyně začátek jarního úklidu v domácnostech. I vy si můžete začít uklízet v pokojíčku, aby se tam vám i vašim hračkám líbilo. Při uklízení jistě najdeš mnoho modrých předmětů.

Na Šedivé úterý se pokračovalo v úklidu a vymetaly se pavučiny z koutů.

A co se dělalo, když přišla Škaredá středa - vymetaly se komíny, aby vyhnaly zlé duchy.     I ve středu se sice uklízí, ale přesto bychom se neměli škaredit/mračit. Podle jedné lidové pověry by se totiž zamračená tvář opakovala každou středu v roce a to bychom asi nechtěli.

Na Zelený čtvrtek by se mělo jíst něco, co je zelené - špenát, zelí nebo třeba salát z kopřiv, abychom byli po celý rok zdraví. Hospodyně pečou sladké pečivo Jidáše. V kostelích naposledy zvoní zvony. Říká se, že zvony v tichosti odlétají do Říma, aby jim papež požehnal za službu, kterou nám dělají. Zpět se zvony vrací v sobotu večer
.

Na Velký pátek bychom neměli jíst maso. A podle pověr vydávala země v tento den své poklady.Proto by se nemělo hýbat se zemí (kopat a rýt na zahrádce i jinde). Můžete si pustit pohádku Krkonošská pohádka - Jak šel Trautenberk do hor pro poklad.

Bílá sobota – v kostelích se světí ohně a svíčky.
 Lidé také třásli s ovocnými stromy, aby byla dobrá úroda.

Neděle – Boží hod velikonoční – hospodyňky pečou beránky a mazance. Dříve bylo zvykem v kostelích světit velikonoční bochánek (mazanec), beránka a víno. Hospodář je pak odnesl na pole a věřil, že bude mít bohatou úrodu. Chlapci si pletou pomlázku, aby byli připraveni na pondělní koledu.

Velikonoční pondělí –
V tento den chodí chlapci a muži koledovat s pomlázkami k děvčatům, děvčata šupou pomlázkou, aby byla celý rok zdravá, přitom odříkávají velikonoční koledy. Dívky chlapcům darují malovaná vajíčka a zavazují na pomlázku mašličky.

·      Výzva pro všechny předškoláky, především pro děvčata – nauč se kličku, mašličku. O Velikonocích se ti to bude hodit. Můžeš pak uvázat mašličku bráškovi, tatínkovi na pomlázku, budou mít radost.

·      Tak co děti, už jste pekly s babičkou či maminkou mazanec, nebo jidáše? Určitě do takové dobroty patří spousta surovin.  Zkuste si zapamatovat, co všechno dala maminka do těsta. Spočítejte, kolik tam dala vajíček.

·      Určitě budete na Velikonoce vajíčka barvit a zdobit a k tomu se naučíme velikonoční básničku. Můžete počítat vajíčka bílá a pak barvená

Velikonoce
Kropenatá slepička
snesla bílá vajíčka.
Obarvím je vymaluji,
všechny chlapce podaruji.
Pentličky si nastříhám,
na pomlázku jim je dám.

Když chodíte do školky, chodíme každý den ven. Buďte co nejvíce venku na čerstvém vzduchu i nyní. Běhejte, skákejte a užívejte si krásného počasí. Můžete si třeba udělat opičí dráhu z kamínků nebo polínek a probíhat/kličkovat mezi nimi, nebo si hrát s míčem.

Přejeme Vám příjemnou zábavu venku i doma a nezapomeňte  si obrázky ukládat do portfolia.

Pro rodiče: Pokud chcete a máte možnost poslat nějaké Vaše aktivity mailem, budeme rádi. Určitě nás obrázky potěší. Není to ale povinnost, jsme se vědomy, že času nemáte nazbyt. Všechny aktivity jsou dobrovolné a máte možnost si vybrat, které Vás zaujmou. Naším cílem je potěšit a zabavit Vaše děti, které nám chybí, nikoliv přidělávat rodičům práci a starosti.

Přejeme Vám veselé Velikonoce
Vaše paní učitelky ze školky

Velikonoce - aktivity839.59 KB