PTAČÍ DEN ZEMĚ

Ve středu 17.4. 2013 proběhl v naší škole projektový den ke Dni Země, do kterého se zapojili nejen žáci prvního a druhého stupně, ale i děti z mateřské školky.

Naším dopoledním programem nás provázeli zástupci společnosti ORNITA, což je občanské sdružení pro podporu ekologické výchovy a vzdělávání, jejíž cílem je posilování ekologického vědomí, výchovy a vzdělávání dětí a mládeže s důrazem na ornitologii.

Projektový Den Země byl ve škole tentokrát zaměřen na naše ptactvo, jeho predátory i ptačí budky.

Žáci byli rozděleni do smíšených skupin, ve kterých během celého dopoledne zpracovávali získané materiály na dané téma. Pročítali texty, stříhali, kreslili, nalepovali obrázky a vytvářeli tak plakáty s tématikou "Naše ptactvo“. Jejich výtvory si můžete prohlédnout zde.

V průběhu dne po skupinkách odcházeli k místnímu lesíku, kde čekal zkušený ornitolog,  který zde měl přichystané ornitologické sítě pro odchyt ptactva. Žáci si tak měli možnost některé druhy ptáků prohlédnout zblízka a dokonce i sami okroužkovat.

Pak už byla na řadě přednáška „Predátoři kolem ptačích budek“ s poutavými informacemi o běžných predátorech našeho ptactva, dále zajímavá přírodovědná videa a především vyprávění chovatele Viktora Čahoje spojené s ukázkami živých zvířat. Vedle krahujce, sýčka, puštíka a sokola, které si dokonce někteří pohladili, si děti zblízka prohlédly i kunu skalní. Ta zcela jistě sklidila největší úspěch.

Plakáty o ptácích, o jejich potravě, krmení a způsobech ochrany budek před predátory byly slavnostně vyvěšeny na hale a jednotlivé skupiny svoji práci veřejně před všemi zúčastněnými prezentovaly.

Celý projektový den vyvrcholil vyvěšením dvou ptačích budek ve školní zahradě, na jejichž výrobě se podíleli také naši žáci. Instalací ptačích krmítek budeme moci monitorovat ptačí druhy, které naše budky osídlí, pořizovat fotodokumentaci a získávat tak další informace.

Fotografie z tohoto báječného projektového dne si prohlédněte zde nebo na facebooku zde

A protože na závěr celé naší akce nechyběla zpětná vazba žáků o tom, jak se projektový den vydařil, zde jen několik vyjádření přímo od žáků, která mluví za vše.

,,Líbilo se nám malování, ptáci, zvířata, kuna, kroužkování ptáků, všechno.“ (1.třída)

,,Líbilo se nám všechno, tvoření plakátů, kroužkování, predátoři.“  (3.třída)

,,Líbil se nám budníček, puštík, hlazení ptáků, ukázka predátorů, dravci, výstava, prostě všechno.“  (4.třída)

,,Potěšila nás přehlídka ptáků, kroužkování. Hezké bylo povídání o ptácích, pouštění videa, tvoření plakátů, povídání o sokolovi, vyvěšování budek, procházka v přírodě, prezentace, spolupráce, hlazení sýčka a puštíka. Byl to nejlepší Den Země!“  (5.třída)