Den Země 2011

Den Země - Příbram,19.4.2011

Den Země v Příbrami - 19. 4. 2011, Lesopark Litavka, od 9.00 do 12.00 hodin

Dne 19.4. 2011 jsme se zúčastnili projektu Den Země - Ochrana fauny ČR v Příbrami v Lesoparku Litavka. Bylo zde připraveno 10 stanovišť, na kterých se naši žáci ve skupinkách hravou formou seznamovali s několika  oblastmi průřezových témat (např. výchova demokratického občana, multikulturní výchova, osobnostní a sociální výchova,...). Plnili zde zajímavé úkoly, prověřovali si své dosavadní znalosti. Akce se nám vydařila, počasí přálo a mnozí se na závěr stačili i vydovádět na místním hřišti.

Fotky najdete zde.

Martina Joujová

22.4. - Den Země Den Země

Historie Dne Země se začala psát roku 1970 v USA, kdy senátor Gaylord Nelson pověřil studenta Harvardovy univerzity Denise Hayesa organizací série environmentálních protestních setkání a výukových programů s cílem podpořit environmentální hnutí po celých Spojených státech. První Den Země slavil úspěch a ve Spojených státech vedl mimo jiné k založení Americké agentury pro ochranu životního prostředí a k přijetí Zákona o čistotě ovzduší, Zákona o čistotě vody a Zákona o ohrožených druzích.

V následujících letech se iniciativa Dne Země postupně šířila také do zahraničí. V roce 1990 byl Denis Hayes opět požádán o zorganizování environmentální kampaně, tentokrát na globální úrovni. Na celém světe se podařilo zmobilizovat asi 200 miliónů lidí ve 141 zemích. Akce vedla k nastartovaní iniciativ zaměřených na recyklaci a také pomohla připravit světové veřejné mínění na Summit Země v Riu de Janeiru, organizovaný o dva roky později pod hlavičkou Organizace spojených národů.

Miléniový Den Země v roce 2000 byl tematicky zaměřen na globální oteplovaní a čistou energii, a své akce během něj pořádalo asi 5000 environmentálních skupin z rekordních 184 zemí světa.

Dnes slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve 175 státech světa. Den Země se tak stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.

22. duben tak můžeme považovat za výročí vzniku moderního environmentálního hnutí.

Den Země 2011 - článek ke stažení v PDF54.33 KB