Fair-play na Lipně 2013

Školní projekt podpory implementace etické výchovy:

"Fair Play na Lipně i ve škole"

Připravili jsme pro všechny naše žáky vícedenní školní projekt, jehož cílem je podpora čestného a sportovního chování mezi dětmi navzájem v duchu pravidel FAIR PLAY. Současně chceme propagovat také zdravý životní styl a aktivní využívání volného času. Součástí programu byla kromě etické výchovy a činností OSV (osobnostní a sociální výchova) také nabídka pohybových aktivit, adrenalinových zážitků a tradičních i netradičních sportů. Účast v projektu předpokládala aktivní zapojení účastníků do všech uvedených aktivit. Žádné dítě však nebylo nuceno, aby dělalo něco, čeho se nechtělo zúčastnit. Naši úvodní prezentaci 10 pravidel FAIR PLAY najdete zde.

Hlavní část programu proběhla ve čtvrtek v Lipně n.Vltavou a okolí; poté jsme se vrátili do Chraštic a přespali ve škole, kde probíhala i další část programu (ve čtvrtek večer a v pátek dopoledne).

Projekt byl ukončen obědem ve školní jídelně v pátek. Vzhledem k úspěšnému získání dotace od MŠMT a využití skupinových slev byla celková cena pro každé dítě výrazně nižší, než obvykle bývá.

1.DEN - středa 18.9.2013 (II.st.) resp. středa 25.9.2013 (I.st.)

Na začátku bylo asi hodinové setkání všech dětí, kterým jsme společně zahájili projekt "Fairplay na Lipně i ve škole", dále se zde žáci rozdělili do 3 skupin napříč ročníky (červení, zelení a modří), následovalo promítnutí motivačního videa (cca 20 minutová filmová ukázka s příběhem, který řeší téma etického chování při sportu) a prezentace představující všech 10 pravidel FAIR PLAY. Společná část byla zakončena předáním důležitých organizačních pokynů k dalšímu dni (výjezd na Lipno a spaní ve škole).

Po přestávce následoval hodinový workshop již ve skupinách, které si vylosovaly několik z 10 pravidel Fair Play a pod nenásilným vedením pedagogů toto téma rozpracovali na základě svých zkušeností a příkladů z praxe do podoby krátkých příběhů názorně demonstrujících každé vybrané pravidlo na konkrétní situaci ze života. Takto získané stručné popisy situací ještě děti dále upravily do podoby filmového scénáře, který měly použít další den jako předlohu pro natočení krátkého filmu na toto téma.

Výsledkem naší práce je deset hraných minipříběhů, které zároveň představují všech 10 základních principů FAIR PLAY. Věříme, že jsme to dobře zvládli a že se naše výtvory budou líbit i ostatním. S výstupy projektu vás určitě seznámíme na školním webu i facebooku.

2.DEN - čtvrtek 19.9.2013 (II.st.) resp. čtvrtek 26.9.2013 (I.st.)

Sraz brzy ráno ve škole a odjezd na Šumavu autobusem Triotour (věci na spaní, páteční svačinu i náhradní oblečení jsme si nechali ve třídě), kde nás čekal zajímavý celodenní program:

A. Cyklovýlet po cyklostezkách v okolí přehrady;

B. Lanový park v Lipně n.Vltavou, nízké i vysoké lanové aktivity;

C. Stezka korunami stromů, pěší výlet + lanovka;

(děti jsou rozděleny do 3 skupin, které se postupně vystřídají v aktivitách ABC)

D. Sprcha, koupel a relaxace v Aquaworldu Lipno (všichni);

E. Společná večeře v restauraci (Chata Lanovka).

Děti z I.stupně čekala místo cyklovýletu návštěva interaktivní výstavy "Ujíždíme na LEGU"

Stravování:  vlastní (svačinu a pití s sebou, nákup občerstvení na místě) i společné (balíček k obědu, teplá večeře v restauraci.

Po večeři jsme se vrátili autobusem do Chraštic, kde nás čekal ještě večerní program a spaní ve škole.

S sebou: batůžek na záda, čepice a rukavice, teplé sportovní oblečení a dobrá obuv, náhradní oblečení (tričko,…), plavky a ručník, pláštěnka nebo nepromokavá bunda, přilba na kolo (kdo má, jinak lze půjčit spolu s kolem na místě). Doporučeno funkční prádlo a oblečení typu moira.

Cena pro rodiče:  300,- Kč

Kapesné: jen pro vlastní útratu (občerstvení, suvenýry, případně zakoupení jízdy na bobové dráze)

3.DEN - pátek 20.9.2013 (II.st.) resp. pátek 27.9.2013 (I.st.)

Stravování: Ráno společná snídaně ve školní jídelně, svačina vlastní, oběd v ŠJ.

Dopoledne ještě zůstali všichni žáci rozděleni ve svých skupinách a postupně vystřídali 3 bloky programu, který byl opět zaměřený na etické chování nejen ve sportu a na prevenci negativních jevů:

1) Etická výchova (EtV), osobnostní a sociální výchova (OSVprakticky při hrách a aktivitách.

2) Týmové zpracování natočených záběrů a vytvoření krátkých filmů podle pravidel Fair Play (střih, hudba, zvukové efekty a titulky - vše s použitím iPadů a aplikace iMovie).

3) Sportovní aktivity a soutěže. Turnaj v přehazované.

Na závěr celého projektu proběhla zpětná vazba účastníků a společná prezentace nově vytvořených filmů i případných dalších výstupů. Prezentace pro rodiče je naplánována na třídní schůzky 11.11.2013 od 16.45 hodin na školní hale. Pozvánka je zde.

Věříme, že tento školní projekt přinesl mimořádné zážitky všem, kteří se do něj aktivně zapojili!

S případnými dotazy se obracejte na třídní učitelky

nebo ředitele školy (318 695 382, 723 243 724).

Mgr.Karel Derfl, ředitel školy

10 pravidel FAIR PLAY866.66 KB

Už se těším :)

bylo to skvělý :)... už se